• اخبار

  نکاتی درباره استفاده از عینک های طبی آفتابی

  نوشته شده در تاریخ : يكشنبه ۸ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۴۲

  نکاتی درباره استفاده از عینک های طبی آفتابی

  نکاتی درباره استفاده از عینک های طبی آفتابی


  سلامت نیوز : افرادی که از عینک های طبی فوتو کروم استفاده می کنند، برای جلوگیری از تابش اشعه خورشید به چشم بهتر است از عینک های طبی آفتابی استفاده کنند. دکترمحمدکریم اسماعیلی، متخصص و جراح چشم و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این مطلب به خراسان می افزاید: عینک مناسب باید حداقل تا
  ۹۰درصد نور خورشید را بگیرد و فردی که از عینک طبی استفاده می کند می تواند با مراجعه به چشم پزشک و تعیین شماره عینک به عینک ساز سفارش عینک طبی ، آفتابی بدهد. وی می گوید: در حالت معمولی که فرد مشکل خاصی ندارد و نیاز به عینک آفتابی دارد، با مراجعه به عینک فروشی های معتبر می تواند عینک متناسب با فرم صورت را انتخاب کند زیرا برای تهیه عینک آفتابی نیاز به اندازه گیری فاصله کانونی نیست.

  به گزارش سلامت نیوز به نقل از خراسان ؛ همچنین می گوید: چروکیدگی و پیری زودرس در پوست های نازک پلک ها و سرطان پوست از عوارض اشعه ماورای بنفش نور خورشید است. وی با اشاره به عوارض دیگر نورمستقیم خورشید روی چشم ها به ایجاد ناخنک و آب مروارید و آسیب قرنیه به ویژه در جوشکاران، اسکی بازان و کوهنوردان و همچنین آسیب شبکیه به خصوص استحاله ماکولا و کوری ناشی از کسوف اشاره کرد و گفت: امواج فرابنفش طول موج 400 تا100 نانومتر دارد و حدود 5 درصد انرژی خورشیدی را تشکیل می دهد و مضرترین قسمت انرژی خورشیدی برای انسان است. وی ادامه داد: امواج فرابنفش به 3 دسته امواج فرابنفش A,B,C تقسیم می شود. اشعه فرابنفش B که طول موج 320 تا290 نانومتر دارد حدود 10 درصد امواج فرابنفشی را که به زمین می رسد، تشکیل می دهد و مضرترین امواج برای چشم است.

  این متخصص و جراح چشم گفت: بهترین روش برای محافظت از چشم ها، روش های ساده ای مانند استفاده از عینک آفتابی، کلاه لبه دار و در افرادی که از عینک های طبی استفاده می کنند عینک فوتوکروم است، البته عینک آفتابی توام با کلاه لبه دار برای محافظت چشم ها موثرتر است. دکتر اسماعیلی اظهار کرد: یک عینک آفتابی مناسب باید 95 درصد امواج فرابنفش B و60 درصد امواج فرابنفش A را جذب کند. بیشتر عینک های آفتابی و حتی انواع بسیار ارزان این عینک ها قابلیت جذب این میزان را دارد. وی افزود: البته به طور کلی استفاده از عینک آفتابی در تابستان و در موارد نور شدید آفتاب برای همه اشخاص مفید است اما با توجه به این که میزان اشعه فرابنفش در ساعات میانی روز، بین 10 صبح تا 4 بعدازظهر از مواقع دیگر بیشتر است کسانی که در این ساعات در فضای آزاد به سر می برند، نیاز بیشتری به عینک آفتابی دارند.

  توصیه های ویژه

  این فوق تخصص پیوند قرنیه تصریح کرد: کسانی که تحت جراحی آب مروارید قرار گرفته اند یا آب مروارید دارند و افرادی که برخی داروهای حساس کننده به نور، مثل تتراسایکلین، استفاده می کنند و مبتلایان به ناخنک، بیشتر از افراد عادی به عینک آفتابی نیاز دارند و استفاده از عینک آفتابی برای این گروه الزامی است. این متخصص و جراح چشم با بیان اینکه عینک های آفتابی استاندارد در چهار رنگ خاکستری، سبز، قهوه ای، کهربایی و زرد، صورتی تهیه می شود، اظهار کرد: عینک های آفتابی قرمز و آبی استاندارد نیست.دکتر اسماعیلی گفت: رنگ خاکستری بهترین رنگ برای عینک آفتابی است؛ زیرا رنگ اشیا و محیط اطراف را تغییر نمی دهد و بعد از آن رنگ قهوه ای نیز برای استفاده مناسب است. هم چنین بدترین رنگ برای عینک آفتابی رنگ آبی است به دلیل این که بیشترین اختلال رنگ را در پی دارد. وی اظهار کرد: عینک های قهوه ای برای رانندگی طولانی مطلوب است و عینک های سبز رنگ سبب کاهش درک نورهای قرمز و زرد در چراغ راهنمایی می شود و از این نظر مناسب نیست.

  استانداردها

  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: یک عینک آفتابی استاندارد باید از تیرگی مناسب برخوردار باشد، این تیرگی باید به حدی باشد که شخص در نور آفتاب احساس راحتی کند و دچار خیرگی نشود. وی ادامه داد: یک روش ساده برای درک تناسب تیرگی عینک این است که وقتی در یک اتاق با نور معمولی با عینک به آینه نگاه می کنیم، قادر به رویت چشم های خود نباشیم.وی ادامه داد: هر چه عینک به چشم نزدیک تر باشد موثرتر است. بنابراین عینک آفتابی خوب باید به طور کلی چشم ها را بپوشاند؛ به طوری که نور از اطراف عینک وارد چشم نشود از این رو فرم های دارای حفاظ جانبی مناسب تر است.

  دکتر اسماعیلی درباره استفاده از انواع مختلف عینک های آفتابی گفت: عینک های آفتابی تزیینی فقط جنبه زیبایی دارد هرچند تا حدود 70 درصد از اشعه فرابنفش B را جذب می کند. عینک های عمومی حدود 95 درصد اشعه فرابنفش B را جذب می کند و برای استفاده عموم افراد طراحی شده  است.  بیشتر:
  سلامت نیوز (تندرستی): آموزش:نکاتی درباره استفاده از عینک های طبی آفتابی::.

  نظرات پیرامون این نوشته

  نظر شما

  نام شما
  ایمیل
  وب سایت
عینک آفتابی کریرا عینک سی که عینک آفتابی سی که عینک دی ان جی عینک آفتابی دی ان جی عینک دیزل عینک آفتابی دیزل عینک اسکادا عینک آفتابی اسکادا عینک ایمپوریو آرمانی عینک آفتابی ایمپوریو آرمانی عینک آرمانی عینک آفتابی آرمانی عینک فندی عینک آفتابی فندی عینک فیلا عینک آفتابی فیلا عینک گس عینک آفتابی گس عینک هوندا عینک آفتابی هوندا عینک هوگو بوس عینک آفتابی هوگو بوس عینک لوزا عینک آفتابی لوزا عینک ماکسمارا عینک آفتابی ماکسمارا عینک ماتریکس عینک آفتابی ماتریکس عینک ماتریکس پلوراید عینک نایک عینک آفتابی نایک عینک اوکلی عینک آفتابی اوکلی عینک اوکسیدو عینک آفتابی اوکسیدو عینک پرسول عینک آفتابی پرسول عینک پورشه دیزاین عینک آفتابی پورشه دیزاین عینک پرادا عینک آفتابی پرادا عینک ریوو عینک آفتابی ریوو عینک روبرتو کاوالی عینک آفتابی روبرتو کاوالی عینک سافیلو عینک آفتابی سافیلو عینک استینگ عینک آفتابی استینگ عینک تیفانی عینک آفتابی تیفانی عینک تومی عینک آفتابی تومی عینک ووگ عینک آفتابی ووگ عینک ورسوس عینک آفتابی ورسوس عینک والتینو عینک آفتابی والنتینو نمایندگی عینک نمایندگی عینک ریبن نمایندگی عینک پلیس نمایندگی عینک اصل نمایندگی عینک عمده نمایندگی عینک آفتابی نمایندگی عینک ایتالیایی نمایندگی عینک در تهران نمایندگی عینک در اصفهان نمایندگی عینک در شیراز نمایندگی عینک در مشهد نمایندگی عینک در بندر عباس نمایندگی عینک قشم نمایندگی عینک در ایران نمایندگی عینک در تبریز نمایندگی عینک دربوشهر نمایندگی عینک در اهواز نمایندگی عینک در ابادان نمایندگی عینک در قم نمایندگی عینک در نمایندگی عینک در دبی نمایندگی عینک در کویت نمایندگی عینک در امارات نمایندگی عینک در در چین نمایندگی عینک در خوزستان نمایندگی عینک درفارس نمایندگی عینک در زاهدان نمایندگی عینک درچابهار نمایندگی عینک در کیش نمایندگی عینک دردرگهان نمایندگی عینک در کرمان نمایندگی عینک دررشت نمایندگی عینک در شمال نمایندگی عینک در قائم شهر نمایندگی عینک درمازندران نمایندگی عینک درامل نمایندگی عینک دراذربایجان نمایندگی عینک در لرستان نمایندگی عینک در یزد نمایندگی عینک مارکدار نمایندگی عینک دودی نمایندگی عینک مارک اصلی نمایندگی عینک ایتالیایی نمایندگی عینک شوپارد نمایندگی عینک جیونچی نمایندگی عینک گوچی نمایندگی عینک پایلود نمایندگی عینک دیور نمایندگی عینک پلیس در ایران نمایندگی عینک ریبن در ایران نمایندگی عینک فروش عینک نمایندگی عینک فروش عینک طبی نمایندگی عینک اصل در ایران نمایندگی عینک فروشگاه عینک نمایندگی عینک خوب نمایندگی عینک استاندارد عینک دید درشب عینک شب عینک مخصوص شب عینک ضد اشعه عینک نایت عینک مارک دید درشب عینک اصل دید درشب عینک دید در روز عینک دید در دید عینک آفتابی دید در شب عین دودی دید در شب عینک دید در همه جا عینک شفاف سازی عینک ایمنی عیتک محافظ عینک مناسب عینک اورجینال دید درشب عینک عینک خوب udk; a hvn عینک شوپارد عینک آفتابی شوپارد عینک اصل شوپارد عینک زنانه شوپارد عینک آفتابی زنانه chopardعینک آفتابی chopardعینک دودی chopardعینک اصل chopardخرید عینک chopardخرید عینک اصل chopardخرید عینک آفتابی chopardعینک زنانه chopardعینک مردانه chopardعینک شوپارد chopardعینک چوپارد chopardعینک آفتابی چوپارد chopardعینک chopardعینک چوپارد اصل عینک آفتابی زنانه شوپارد عینک شوپارد اصل عینک