• مقالات

  عینک‌ نزدن بهتر از خرید عینک دستفروشان است

  نوشته شده در تاریخ : يكشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۱۱

  از عینک ارزان چینی تا عینک 20‌ هزار یورویی بازار چشم‌پوش‌ها شاید چنین دستفروشانی در مسیر شما هم قرار گرفته باشند که با لهجه جنوبی برای بازدید از محصولاتشان که درون یک کیف‌بزرگ یا ساک مشکی است، دعوت‌تان می‌کنند. هر چند که افراد زیادی، از دستفروشان عینک تهیه می‌کنند و ممکن است که برخی با صحبت‌ها و تعریف و تمجید فروشنده را باور کنند اما این موضوع تاییدی بر کیفیت این کالاها نیست؛ چراکه همه فروشندگان خیابانی عینک، بر این عقیده هستند که محصولاتشان به صورت قاچاق از طریق کشتی وارد کشور شده و می‌گویند؛ اگر بخواهید این محصول را از مغازه تهیه کنید، حداقل باید 300 تا 400‌ هزارتومان بپردازید ولی ما 30‌ هزارتومان می‌فروشیم! بحث اصلی اینجاست که آیا این محصولات از کیفیت لازم برخوردارند یا این کالاها همان عینک‌هایی هستند که در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند؟ به همین بهانه با حمید ثابت‌قدم به گفت‌وگو پرداختیم و او به پرسش‌های «شهروند» درخصوص چگونگی وضع اتحادیه و دستفروشان عینک پاسخ داد. شما به ‌عنوان رئیس اتحادیه، مهم‌ترین مشکل این صنف را چه می‌دانید؟

  هشدارهای تخصصی رئیس اتحادیه عینک‌سازان و عینک‌فروشان :

   
  عینک‌ نزدن بهتر از خرید عینک دستفروشان است
   
   
   
   

   از عینک ارزان چینی تا عینک 20‌ هزار یورویی بازار چشم‌پوش‌ها

  شاید چنین دستفروشانی در مسیر شما هم قرار گرفته باشند که با لهجه جنوبی برای بازدید از محصولاتشان که درون یک کیف‌بزرگ یا ساک مشکی است، دعوت‌تان می‌کنند. هر چند که افراد زیادی، از دستفروشان عینک تهیه می‌کنند و ممکن است که برخی با صحبت‌ها و تعریف و تمجید فروشنده را باور کنند اما این موضوع تاییدی بر کیفیت این کالاها نیست؛ چراکه همه فروشندگان خیابانی عینک، بر این عقیده هستند که محصولاتشان به صورت قاچاق از طریق کشتی وارد کشور شده و می‌گویند؛ اگر بخواهید این محصول را از مغازه تهیه کنید، حداقل باید 300 تا 400‌ هزارتومان بپردازید ولی ما 30‌ هزارتومان می‌فروشیم!
  بحث اصلی اینجاست که آیا این محصولات از کیفیت لازم برخوردارند یا این کالاها همان عینک‌هایی هستند که در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند؟ به همین بهانه با حمید ثابت‌قدم به گفت‌وگو پرداختیم و او به پرسش‌های «شهروند» درخصوص چگونگی وضع اتحادیه و دستفروشان عینک پاسخ داد.
  شما به ‌عنوان رئیس اتحادیه، مهم‌ترین مشکل این صنف را چه می‌دانید؟
  یکی از مسائل مهمی که اتحادیه عینک‌سازان و عینک‌فروشان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند، دستفروشان عینک است. عینک‌های غیراستانداردی که توسط دستفروشان عرضه می‌شوند، موجب بیماری‌های چشمی می‌شود که بسیاری از افراد نسبت به این موضوع حساسیت نشان نمی‌دهند اما همین افراد برای تهیه موبایل یا لوازم دیگر چند روز وقت می‌گذارند و برای چشم خود که مهم‌ترین و حساس‌ترین عضو بدن است، اهمیتی قایل نیستند و از افراد دستفروش، عینک بی‌کیفیت خریداری می‌کنند. زمانی که عینک آفتابی روی چشم قرار می‌گیرد، قرنیه چشم باز می‌شود و در صورت غیراستاندارد بودن عینک، اشعه‌های UV وارد چشم می‌شود که بیماری آب مروارید و ناخنک چشم را به دنبال دارد و برخی افراد به آن توجه نمی‌کنند و مبلغی که برای عینک نمی‌پردازند، هزینه درمان چشم‌شان می‌کنند؛ البته به شرطی که به حالت قبل بازگردد که در طول سال‌های گذشته چنین امری مشاهده نشده است. این بیماری در کودکان و سالمندان به دلیل ورود این اشعه به چشم بسیار مشاهده می‌شود. به‌نظر من افرادی که عینک آفتابی یا طبی غیراستاندارد تهیه می‌کنند، اگر عینک نزنند بهتر است.
  توزیع عینک از فروشگاه‌های عینک فراتر رفته و در مراکز مختلف مانند فروشگاه‌ها یا غرفه‌هایی در گذرگاه‌های عمومی وسعت پیدا کرده است. در این خصوص نظرتان را بگویید.
  متاسفانه مراکز توزیع عینک بسیار گسترده شده اما با این تفاوت که عینک‌ها در بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه می‌شود و این یک معضل بزرگ به حساب می‌آید. متاسفانه مشکل عظیمی که در عرضه این عینک‌ها وجود دارد، فروش عینک بدون کارشناس فنی آن است. در حال‌حاضر عینک‌هایی عرضه می‌شوند که به صورت یکبار مصرف طراحی شده‌اند و در این مراکز به وفور مشاهد می‌شود و استفاده از آنها برای چشم بسیار مضر و خطرناک است زیرا استاندارد لازم را برای استفاده ندارند.
  حداکثر و حداقل قیمت عینک در ایران چقدر است؟
  عینک چینی درجه‌یک آفتابی از 120‌ هزار تومان به بالا عرضه می‌شود که در گروه حداقل‌ها قرار دارد. عینک با برندهای معروف هم باحداقل قیمت 400‌ هزار تومان در بازار فروخته می‌شود. عینک‌هایی هم هستند که به تعداد اندک با قیمت 20‌ هزار یورو وارد کشور می‌شوند و مخاطب خاص خود را دارند و دلیل این امر، بالا بودن قیمت آن است که برای خریدار حدود 8‌ میلیون تومان تمام می‌شود. در حال‌حاضر پرفروش‌ترین عینک‌هایی که وارد کشور می‌شوند بین 700 تا 800 دلار قیمت دارند که به قیمت داخلی بین 210 تا 240‌ هزار تومان است. اما عینک‌های دیگری هم هستند که قیمتشان ممکن است اقتصاد ده‌ها یا صدها خانواده را دگرگون کند. عینک‌های 3‌ میلیون دلاری که در نمایشگاه‌های خاصی معرفی و عرضه می‌شوند و متقاضی این عینک‌ها کشورهای عربستان و قطر است.
  آیا در ایران تولید عینک وجود دارد؟
  تولید عینک در ایران وجود ندارد اما در گذشته کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولید عینک فعالیت می‌کردند. چند سالی است که خبری از این کارگاه‌ها نیست و تنها دلیل جمع شدن آنها، توجیه اقتصادی است. زمانی که در ایران کارخانه‌های تولید عینک فعالیت داشتند، تکنولوژی تولیدی کره در این صنعت حاکم بود و قاب و فرم‌های کائوچویی، تزیینی و طبی تولید و عرضه می‌شد.
  کدام کشورها به ایران عینک صادر می‌کنند؟
  100‌درصد عینک‌های موجود در بازار وارداتی است و قیمت آن بستگی به میزان ارز و تعرفه واردات دارد. چین، کره‌جنوبی، ترکیه، ایتالیا، آلمان و فرانسه کشورهای تامین‌کننده عینک در ایران هستند.
  وضعیت فعلی اتحادیه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
  اتحادیه همواره حامی مصرف‌کننده نهایی است و همیشه در تمام رسانه‌ها این سخن خود را گفته است که شهروندان از واحدهای دارای مجوز خریداری کنند. متاسفانه برخی از مردم از حقوق خود مطلع نیستند که اگر از فروشگاه‌های دارای جواز کسب خرید کنند در صورت بروز مشکل می‌توانند بسیار راحت پیگیری کرده و به نتیجه برسند. اکنون واحدهایی که جواز کسب دارند به 600فروشگاه رسیده و 300 واحد هم در انتظار جواز هستند و پرونده‌های خود را تکمیل کرده‌اند. //34

   

  نظرات پیرامون این نوشته

  نویسنده : مهدي چهارشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۰۲:۱۲

  سلام واقعا تشكر ميكنم ازمديران وصاحب نظران كه اطلاعات شفاف دقيق وكامل صحيح را به مردم به زبان ساده انتقال مي دهند اين اخبار و مقالات جامع ودقيق را من در هيچ سايت اينترنتي واقعا نديدم تشكر از مديران سايت به خصوص جناب اقاي بيد شهري

  نویسنده : سام چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۳

  در حال‌حاضر پرفروش‌ترین عینک‌هایی که وارد کشور می‌شوند بین 700 تا 800 دلار قیمت دارند که به قیمت داخلی بین 210 تا 240‌ هزار تومان است......!!! سلام فکر کنم یک اشتباه مختصر توی محاسبه انجام داده چون با دلار 3500 تومانی ، عینک 800$ میشه 2.800.000 تومان ، و نه 240.000 تومان

  نظر شما

  نام شما
  ایمیل
  وب سایت
عینک آفتابی کریرا عینک سی که عینک آفتابی سی که عینک دی ان جی عینک آفتابی دی ان جی عینک دیزل عینک آفتابی دیزل عینک اسکادا عینک آفتابی اسکادا عینک ایمپوریو آرمانی عینک آفتابی ایمپوریو آرمانی عینک آرمانی عینک آفتابی آرمانی عینک فندی عینک آفتابی فندی عینک فیلا عینک آفتابی فیلا عینک گس عینک آفتابی گس عینک هوندا عینک آفتابی هوندا عینک هوگو بوس عینک آفتابی هوگو بوس عینک لوزا عینک آفتابی لوزا عینک ماکسمارا عینک آفتابی ماکسمارا عینک ماتریکس عینک آفتابی ماتریکس عینک ماتریکس پلوراید عینک نایک عینک آفتابی نایک عینک اوکلی عینک آفتابی اوکلی عینک اوکسیدو عینک آفتابی اوکسیدو عینک پرسول عینک آفتابی پرسول عینک پورشه دیزاین عینک آفتابی پورشه دیزاین عینک پرادا عینک آفتابی پرادا عینک ریوو عینک آفتابی ریوو عینک روبرتو کاوالی عینک آفتابی روبرتو کاوالی عینک سافیلو عینک آفتابی سافیلو عینک استینگ عینک آفتابی استینگ عینک تیفانی عینک آفتابی تیفانی عینک تومی عینک آفتابی تومی عینک ووگ عینک آفتابی ووگ عینک ورسوس عینک آفتابی ورسوس عینک والتینو عینک آفتابی والنتینو نمایندگی عینک نمایندگی عینک ریبن نمایندگی عینک پلیس نمایندگی عینک اصل نمایندگی عینک عمده نمایندگی عینک آفتابی نمایندگی عینک ایتالیایی نمایندگی عینک در تهران نمایندگی عینک در اصفهان نمایندگی عینک در شیراز نمایندگی عینک در مشهد نمایندگی عینک در بندر عباس نمایندگی عینک قشم نمایندگی عینک در ایران نمایندگی عینک در تبریز نمایندگی عینک دربوشهر نمایندگی عینک در اهواز نمایندگی عینک در ابادان نمایندگی عینک در قم نمایندگی عینک در نمایندگی عینک در دبی نمایندگی عینک در کویت نمایندگی عینک در امارات نمایندگی عینک در در چین نمایندگی عینک در خوزستان نمایندگی عینک درفارس نمایندگی عینک در زاهدان نمایندگی عینک درچابهار نمایندگی عینک در کیش نمایندگی عینک دردرگهان نمایندگی عینک در کرمان نمایندگی عینک دررشت نمایندگی عینک در شمال نمایندگی عینک در قائم شهر نمایندگی عینک درمازندران نمایندگی عینک درامل نمایندگی عینک دراذربایجان نمایندگی عینک در لرستان نمایندگی عینک در یزد نمایندگی عینک مارکدار نمایندگی عینک دودی نمایندگی عینک مارک اصلی نمایندگی عینک ایتالیایی نمایندگی عینک شوپارد نمایندگی عینک جیونچی نمایندگی عینک گوچی نمایندگی عینک پایلود نمایندگی عینک دیور نمایندگی عینک پلیس در ایران نمایندگی عینک ریبن در ایران نمایندگی عینک فروش عینک نمایندگی عینک فروش عینک طبی نمایندگی عینک اصل در ایران نمایندگی عینک فروشگاه عینک نمایندگی عینک خوب نمایندگی عینک استاندارد عینک دید درشب عینک شب عینک مخصوص شب عینک ضد اشعه عینک نایت عینک مارک دید درشب عینک اصل دید درشب عینک دید در روز عینک دید در دید عینک آفتابی دید در شب عین دودی دید در شب عینک دید در همه جا عینک شفاف سازی عینک ایمنی عیتک محافظ عینک مناسب عینک اورجینال دید درشب عینک عینک خوب udk; a hvn عینک شوپارد عینک آفتابی شوپارد عینک اصل شوپارد عینک زنانه شوپارد عینک آفتابی زنانه chopardعینک آفتابی chopardعینک دودی chopardعینک اصل chopardخرید عینک chopardخرید عینک اصل chopardخرید عینک آفتابی chopardعینک زنانه chopardعینک مردانه chopardعینک شوپارد chopardعینک چوپارد chopardعینک آفتابی چوپارد chopardعینک chopardعینک چوپارد اصل عینک آفتابی زنانه شوپارد عینک شوپارد اصل عینک